POLSKA Sixteen (To takie proste)

Wszystko o eurowizji w 1998 r.
Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

POLSKA Sixteen (To takie proste)

Postautor: Barthez » 2010-09-26, 14:58

ObrazekObrazek

POLSKA 1998
Sixteen To takie proste

muz. Jarosław Pruszkowski; sł. Olga Pruszkowska

Zespół Sixteen zadebiutował w czerwcu 1997 roku singlem Spadające myśli. Sukces kolejnych utworów grupy zaowocował jej wydelegowaniem na Konkurs Eurowizji do Birmingham. Utwór To takie proste był dość
wysoko notowany przed Konkursem, jednak w finale otrzymał zaledwie 19 punktów (w tym 10 z Rumunii) i zajął odległe 17. miejsce. Piosenka doczekała się wersji anglojęzycznej When love turns to hate. W
czerwcu 1998 roku zmarł nagle lider zespołu i kompozytor piosenek, w tym utworu eurowizyjnego, Jarosław Pruszkowski. Grupa rozwiązała się. Wokalistka zespołu Renata Dąbkowska rozpoczęła karierę solową, a grupa w zmodyfikowanym składzie wznowiła działalność jako Seventeen (również Sixteen-Seventeen). Zmiany w zespole pociągnęły za sobą również zmiany w życiu prywatnym jego członków. Renata Dąbkowska rozwiodła się z kompozytorem Grzegorzem Klocem. Ten zaś związał się z wdową po Jarosławie Pruszkowskim, Olgą. Obecnie Dąbkowska ponownie występuje z zespołem nurtu disco polo Dystans, w którym zaczynała swoją muzyczną karierę. Grzegorz Kloc w 2008 zgłosił swój utwór Don't let the fire die / To mój krzyk do polskich preselekcji eurowizyjnych. Piosenka zasiliła listę rezerwową i spodziewano się, że trafi do finału, gdy okazało się, iż jeden z
konkursowych utworów jest plagiatem. Ostatecznie jednak TVP nie zdyskwalifikowała niedozwolonej kopii z konkursowej stawki i Grzegorz Kloc w PdE nie wystąpił.

Konkursowy występ '98

Obrazek

Tekst piosenki
Za oknem znowu wstaje dzień
Twój oddech budzi mnie
Czekam na dźwięk upragnionych słów
A słyszę tylko deszcz

Biegnę znów w swoją stronę
Lecz coś mi podpowiada, że

Ja wiem i ty to wiesz
Mamy to, co najlepsze jest
Gdy chcesz zabić gniew
To takie proste jest

W milczeniu szukam ciepłych warg
Połykam głuche żale
Najczulsze chwile porwał wiatr
I niesie coraz dalej

Biegnę znów, taka samotna
Lecz coś mi podpowiada, że

O... ja wiem i ty to wiesz
Mamy to, co najlepsze jest
Gdy chcesz zabić gniew
To takie proste, obejmij mnie
Yoohoo...

To takie proste jest
Whoa... yeah...

Ja wiem i ty to wiesz Mamy to, co najlepsze jest
Gdy chcesz zabić gniew

(Mamy to, mamy to, yeah)
Ty to wiesz
(Mamy to, mamy to, yeah)
Co najlepsze jest
(Mamy to, mamy to, yeah)

Awatar użytkownika
Daniel
Mr. Lordi
Mr. Lordi

Re: POLSKA Sixteen (To takie proste)

Postautor: Daniel » 2010-09-26, 16:35

"To mój krzyk" to bardzo fajna piosenka, szkoda, że się nie zakwalifikowała do preselekcji. Gdyby ją troszkę podrasować na bardziej "rockowo", mogłaby walczyć o naprawdę dobre miejsce. Ktoś uznał, że lepiej zakwalifikować do finału zużyte towary eksportowane ze Szwecji i skazaną na sukces piosenkę "I say my body".

A Dąbkowska jakoś nie potrafiła wykorzystać tego wyjazdu na Eurowizję. W latach 90-tych, nawet jeśli reprezentujący nas artysta zajmował bardzo niskie miejsce, to dzisiaj jest uznawany za wybitnego piosenkarza. A ta poszła w disco-polo :wstyd:
:pt: Maria Guinot
:lux: Anne-Marie David
:fr: Frida Boccara

Awatar użytkownika
Poland
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: Poland » 2010-10-02, 12:58

Jeżeli chodzi o ich eurowizyjną propozycje do myślę że słusznie była stawiana w gronie faworytów gdyż była czymś innym niż występy z lat 1995-1996 czyli nie była smętem a przyjemną piosenką jak jej poprzednik od Anny Marii Jopek. Tylko szkoda że jury ich skrzywdziło. Moja ocena to duża piątka na sześć punktów.
Obrazek
Z Eurowizją od 15 lat część z tego z ESCFORUM.pl

Awatar użytkownika
Wiencor
Zaciekawiony eurowizja
Zaciekawiony eurowizja

Postautor: Wiencor » 2016-01-28, 19:24

Co do Polski na tym konkursie to utwór "To takie proste" może nie jest lepszy od "Lawy" czy "Obudź we mnie Wenus", ale do kiepskiej piosenki mu daleko. Dlaczego, wiec zajął 17 miejsce? Moim zdaniem Renata Dąbkowska była lekko stremowana i niezbyt wyszedł im ten występ. Właściwie jedynie co pamiętam to Juhu Renaty i tyle. W wersji studyjnej brzmi zdecydowanie lepiej i pewnie dlatego Polska na Eurowizji 98 nie znalazła się w pierwszej dziesiątce.
Obrazek

Wróć do „1998”