System reklamy Test

Kacik poprawnej polszczyzny

Dyskusje poświęcone tematom związanym z filmem, książką, sztuką etc.
Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Kacik poprawnej polszczyzny

Postautor: Barthez » 2009-03-11, 19:30

Do założenia tego tematu skłoniła mnie obserwacja postów na Forum od dłuższego czasu. Pojawiają się w nich błędy ortograficzne, interpunkcyjne i składniowe. Cóż, każdemu się może zdarzyć. Warto jednak na sprawy języka ojczystego zwracać uwagę, bo jeśli młodzi ludzie nie będą o to dbać, to za jakiś czas nasz język stanie się śmietnikiem. Z tego też powodu ów temat zamieściłem w dziale "Kultura". Nasz język to element naszej kultury. Pamiętajmy.

W tym temacie proszę zamieszczać wszystko, co związane z naszym językiem, z poprawnością wypowiadania się, rozterki, problemy, językowe kwestie do rozwiązania.

Awatar użytkownika
Ola93
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: Ola93 » 2009-03-11, 20:14

Pomysłowy temat,ja się staram pisac poprawnie i składnie,ale nie zawsze sie udaje. Od dłuższego czasu mam problem z tym jak sie piszę: "wogóle" czy " w ogóle" ;)
:italy: winner 2016

Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: Barthez » 2009-03-11, 20:24

"W ogóle". Tak samo jak "na razie" (a nie "narazie"). Rozpowszechnienie formy "nara" sprawiło, że ten drugi błąd jest spotykany nagminnie i właściwa forma "na razie" nawet już niektórych dziwi.

Awatar użytkownika
Seba
Administrator
Administrator

Postautor: Seba » 2009-03-11, 20:26

"w ogóle" ;-)
Sam staram się pisać zdania polskimi znakami z ogonkami. Staram się korzystać ze znaków interpunkcyjnych. Niestety nie wychodzi mi pisanie pod względem stylistycznym. ;-) Mam też mały zasób słownictwa. :-)
TOP'16: Obrazek :norway: :ukraine: :bulgaria: :latvia:

Awatar użytkownika
Ola93
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: Ola93 » 2009-03-11, 20:30

Barthez pisze:"W ogóle". Tak samo jak "na razie" (a nie "narazie"). Rozpowszechnienie formy "nara" sprawiło, że ten drugi błąd jest spotykany nagminnie i właściwa forma "na razie" nawet już niektórych dziwi.

No mnie to zdziwiło. Do teraz byłam przekonana,że się piszę "narazie" ale dobrze wiedzieć,że to jest źle :)

Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: Barthez » 2009-03-11, 20:33

Seba pisze:"w ogóle" ;-)
Sam staram się pisać zdania polskimi znakami z ogonkami.

I bardzo dobrze. To są znaki charakterystyczne dla języka polskiego i należy je stosować. Z racji kierunku studiów mam kontakt z tłumaczami, którzy bardzo podkreślają, aby typowe polskie znaki zawsze zapisywać, nawet w obcojęzycznych tłumaczeniach. Tłumacząc na język niemiecki na przykład w tekście niemieckojęzycznym zawsze będzie Elbląg a nie Elblag, Płock nie Plock, itd. Język polski jest pełnoprawnym językiem Unii Europejskiej i trzeba obcokrajowców po prostu uczyć. Nasz język jest zresztą pod tym względem dyskryminowany w Europie. Wystarczy obejrzeć pierwsze lepsze zawody sportowe. Nazwiska niemieckich zawodników są zapisywane z "Umlautami", Szwedów z tymi ich "bąbelkami". A u nas? U nas zawsze jest Adam Malysz... I tak być nie powinno. Niech się uczą!

Awatar użytkownika
Ola93
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: Ola93 » 2009-03-11, 20:43

Ja ma właśnie duży problem z ogonkami. Nigdy nie zapisuje "się" tylko "sie". Troche jest w tym winy z pisania smsów,bo wtedy się spieszę i nie piszę poprawnie.

Awatar użytkownika
Crazy Demo
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny
Kontaktowanie:

Postautor: Crazy Demo » 2009-03-11, 20:59

ja tez jak widac w tym zdaniu :p Ale postaram się pisać wolniej i poprawniej, ale na gg na przykład nie chcę mi się ę ą ć ń ó ponieważ idzie się domyśleć
Czyżbym oszalał?
Tak, na to wygląda, odbiło Ci, zbzikowałeś, ale powiem Ci coś w sekrecie: Tylko wariaci są coś warci.

Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: Barthez » 2009-03-11, 21:02

Crazy Demo pisze:nie chcę mi się

Czasem jednak można trochę przystopować z tymi "ogonkami" :-D

Awatar użytkownika
czerwony98
That's my number ONE!
That's my number ONE!

Postautor: czerwony98 » 2009-03-11, 21:03

Ja może się pochwalę jestem najlepszy z mojej klasy z Polskiego. W ostatnim dyktandzie popełniłem 3 błędy kiedy 2 wynik był około 7.
Obrazek
Trwa LENA 2018 (kliknij w obrazek!), pozdrawiam :*

Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: Barthez » 2009-03-11, 21:07

czerwony98 pisze:Ja może się pochwalę jestem najlepszy z mojej klasy z Polskiego. W ostatnim dyktandzie popełniłem 3 błędy kiedy 2 wynik był około 7.

Gratulacje! Jednak "polski" piszemy małą literą.

Skoro już jesteśmy przy temacie wielkich i małych liter, to krótki wyciąg z zasad:

- nazwy obywateli krajów piszemy wielką literą: Polak, Niemiec, Ukrainiec, Słowak, itd.
- nazwy mieszkańców miast i wsi piszemy małą literą: warszawianin, płocczanin, krakowianka, itd.
- przymiotniki pochodzące od nazw geograficznych piszemy małą literą (łącznie z określeniami języka): polski, grecki, szwajcarski, język serbski, język szwedzki, język hiszpański. :-D

Awatar użytkownika
czerwony98
That's my number ONE!
That's my number ONE!

Postautor: czerwony98 » 2009-03-11, 21:25

niestety często piszę akurat duża literą w środku zdania
Obrazek
Trwa LENA 2018 (kliknij w obrazek!), pozdrawiam :*

Awatar użytkownika
Seba
Administrator
Administrator

Postautor: Seba » 2009-03-12, 00:02

Barthez pisze:
czerwony98 pisze:Ja może się pochwalę jestem najlepszy z mojej klasy z Polskiego. W ostatnim dyktandzie popełniłem 3 błędy kiedy 2 wynik był około 7.

Jeśli się mówi o "polskim" jako przedmiocie to też podobno można dużą. ;-)
TOP'16: Obrazek :norway: :ukraine: :bulgaria: :latvia:

Awatar użytkownika
FSN
Przyjaciel
Przyjaciel

Postautor: FSN » 2009-03-12, 00:25

Barthez pisze:
Seba pisze:"w ogóle" ;-)
Sam staram się pisać zdania polskimi znakami z ogonkami.

I bardzo dobrze. To są znaki charakterystyczne dla języka polskiego i należy je stosować. Z racji kierunku studiów mam kontakt z tłumaczami, którzy bardzo podkreślają, aby typowe polskie znaki zawsze zapisywać, nawet w obcojęzycznych tłumaczeniach. Tłumacząc na język niemiecki na przykład w tekście niemieckojęzycznym zawsze będzie Elbląg a nie Elblag, Płock nie Plock, itd. Język polski jest pełnoprawnym językiem Unii Europejskiej i trzeba obcokrajowców po prostu uczyć. Nasz język jest zresztą pod tym względem dyskryminowany w Europie. Wystarczy obejrzeć pierwsze lepsze zawody sportowe. Nazwiska niemieckich zawodników są zapisywane z "Umlautami", Szwedów z tymi ich "bąbelkami". A u nas? U nas zawsze jest Adam Malysz... I tak być nie powinno. Niech się uczą!

Bardzo się cieszę, że wreszcie trafiłem na kogoś o normalnych poglądach na temat Polski i j. polskiego. Wszyscy (młode pokolenie przynajmniej) mają wszystko co polskie gdzieś, jak im zwracam uwagę to od razu "ale o co chodzi?". Jak widzę, że ktoś nie pisze polskich liter to po prostu serce mi sie kraja XD. Ale to prawda, moim zdaniem takie ucinanie ognoków, nieużywanie kreseczek i kropeczek sprawia że język staje sie tak prymitywny i banalny w zapisie, jak pierwszy lepszy angielski. Jestem Polakiem i chcę kultywować swoją "fikuśność". Tyle.
Co do dyskryminacji polskiego - też to zauważyłem. No ale cóż widać "lepsza część Europy" nie dba o jakiś tam Polaczków czy innych takich. Choć o ile się orientuję to np. czeskie nazwiska są już z czeskimi znakami....
Byki często walę bo mam upośledzoną klawiaturę :P

Awatar użytkownika
Barthez
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: Barthez » 2009-03-12, 01:23

FSN pisze:Bardzo się cieszę, że wreszcie trafiłem na kogoś o normalnych poglądach na temat Polski i j. polskiego. Wszyscy (młode pokolenie przynajmniej) mają wszystko co polskie gdzieś, jak im zwracam uwagę to od razu "ale o co chodzi?". Jak widzę, że ktoś nie pisze polskich liter to po prostu serce mi sie kraja XD. Ale to prawda, moim zdaniem takie ucinanie ognoków, nieużywanie kreseczek i kropeczek sprawia że język staje sie tak prymitywny i banalny w zapisie, jak pierwszy lepszy angielski. Jestem Polakiem i chcę kultywować swoją "fikuśność". Tyle.
Co do dyskryminacji polskiego - też to zauważyłem. No ale cóż widać "lepsza część Europy" nie dba o jakiś tam Polaczków czy innych takich. Choć o ile się orientuję to np. czeskie nazwiska są już z czeskimi znakami....
Byki często walę bo mam upośledzoną klawiaturę :P

No właśnie. Jeżeli my sami nie zadbamy o to, aby nasz język był obecny wśród języków Europy tak, jak na to zasługuje, to ciągle będziemy traktowani jak naród drugiej, trzeciej i kolejnej kategorii. Dziś nie zadbamy o język, jutro o tradycję, a pojutrze w ogóle będzie "mery kristmas, o co kaman".

Jeśli się mówi o "polskim" jako przedmiocie to też podobno można dużą.

No cóż, wszystko ewoluuje, poglądy nauczycieli również. Za moich czasów za takie coś byłaby "bomba" do dziennika. Nazwy szkolnych przedmiotów ewentualnie pisałbym wielką literą np. w jakimś wykazie czy liście, gdy są wymienione jeden pod drugim. Wtedy byłoby to teoretycznie możliwe, chociaż też niekoniecznie. Nawet wówczas jednak słowo "polski" byłoby pisane małą literą, bo w nazwie przedmiotu raczej podaje się jeszcze słowo "język", na liście byłoby więc ewentualnie "Język polski". Nie widzę jednak uzasadnienia pisania nazw szkolnych przedmiotów wielką literą w środku zdania.

Wróć do „Kultura”