Second Chance a rankingi preselekcyjne

Eurowizyjne głosowania, punktowe opinie piosenek sporządzone przez użytkowników ESCforum.pl.

Czy jesteś za wprowadzeniem zmian w sposobie przeprowadzania Second Chance 2018?

Pewnie, poczujmy deszcz rewolucji
10
42%
Nieeee, zostańmy przy starych zasadach
14
58%

Liczba głosów: 24

Awatar użytkownika
Fenistil
Zloty fan Eurowizji
Zloty fan Eurowizji

Second Chance a rankingi preselekcyjne

Postautor: Fenistil » 2018-02-26, 14:25

Nie wiem gdzie o tym napisać, więc piszę tu. ;)

Póki sezon preselekcyjny jeszcze trwa, chciałbym poruszyć sprawę naszego forumowego konkursu Second Chance. Od pewnego czasu chodzi mi po głowie: może by tak wykorzystać do niego nasze podsumowania rankingów preselekcyjnych, które tak pięknie w tym sezonie śmigają? Etap naboru ekspertów i wyboru przez nich piosenek mógłby być zastąpiony przez wzięcie do stawki konkursowej zwycięzców każdego naszego wspólnego rankingu (lub drugiego miejsca, jeśli pierwsze awansowało na ESC).

Potencjalne zalety:
- kolejne konstruktywne wykorzystanie rankingów preselekcyjnych
- dużo bardziej demokratyczny wybór
- szybsze rozpoczęcie głosowania w konkursie
- brak problemu z tym, że ktoś zapomni lub nie wyrobi się w czasie z wyborem

Potencjalne wady:
- zabranie pewnego elementu zabawy związanego ze zgłoszeniami, losowaniem krajów, osobistym wyborem piosenki, itp.
- działanie z prawem trochę wstecz, bo większość rankingów jest już dawno zrobiona

Co o tym myślicie? Zwracam się zarówno do tegorocznego organizatora (Aro?) jak i do wszystkich zainteresowanych. Z tego co widzę, zasady zawsze były mniej więcej takie jak obecnie, ale wtedy (zapewne) nie było tak wspaniale poprowadzonego systemu rankingów preselekcyjnych, z którego można by skorzystać.

Awatar użytkownika
Daniell
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Re: Second Chance a rankingi preselekcyjne

Postautor: Daniell » 2018-02-26, 17:21

Nie wszystkim się chce robić te rankingi także ja jestem na nie.

Awatar użytkownika
Dawidwg
Mr. Lordi
Mr. Lordi

Postautor: Dawidwg » 2018-02-26, 17:36

+ Sensowne wykorzystanie rankingów
+ Szybszy start Second Chance
+ Demokracja

- Rankingi robione są przeważnie przed preselekcjami, a po występie na żywo opinie mogły się zmienić
- Mniejsza zabawa

Nie mam obranego stanowiska, posłucham argumentów, ale dostosuję się do obu werdyktów. :P
Obrazek

Awatar użytkownika
aro1124
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: aro1124 » 2018-02-26, 18:36

Fajnie, że ktoś się tematem zainteresował i chce wprowadzać zmiany, jednak raczej jestem sceptycznie do nich nastawiony. W głównej mierze ze względu na ilość rankingów z danego kraju. Chodzi mi o to, że w mniej popularnych krajach topki prezentuje mniej osób i są one dość nierównomierne w stosunku do popularniejszych krajów, których preselekcje śledzi i komentuje więcej osób. W obecnej formie wszystkie piosenki są wybierane przez taką samą ilość osób - co prawda jest to jednak osoba, ale nie ma lepszych i gorszych.
Dodatkowo część piosenek zyskuje/traci na żywo, więc nie wiem, czy byłoby to do końca uczciwsze. Poza tym wydaje mi się, że losowanie państw i wybór piosenek stało już się małą tradycją forum i szkoda byłoby to zmieniać.

Jednak jestem otwarty na argumenty zwolenników zmian, jakby utworzyła się jakaś merytoryczna dyskusja można pomyśleć nad ankietą. Ewentualnie pójść na pewnego rodzaju kompromis i kraje, w których eksperci nie przysłaliby swoich wyborów na czas, w Second Chance byłyby reprezentowane przez piosenki, które wygrały/zajęły drugie miejsce w rankingach :)

Awatar użytkownika
Fenistil
Zloty fan Eurowizji
Zloty fan Eurowizji

Postautor: Fenistil » 2018-02-26, 19:39

Mnie osobiście taka idea się podoba, choć jestem bardzo aktywny w sprawie tworzenia rankingów preselekcyjnych i w związku z tym może nie jestem do końca obiektywny. No i wszelkiego rodzaju rankingi zawsze mnie rajcują;) Nie chcę więc w żaden sposób na siłę tego forsować, ale poruszenie tego tematu aż samo się nasuwało i byłem ciekawy co powiecie. ;)

W pewnym sensie jest to dylemat organizacja vs. zabawa. Losowanie krajów i wybieranie reprezentantów na pewno sporo dodaje do tego jako do zabawy, ale z drugiej strony branie piosenek według rankingów jest szybsze, sprawniejsze, efektywniejsze i sprawiedliwsze. Wiadomo - nie każdy robi rankingi mniej atrakcyjnych krajów, ale mimo wszystko opinia grupy nawet tych 6 osób w pewien sposób staje się już mniej więcej opinią społeczności forum, tym bardziej, że każdy gdyby chciał może przyłożyć do tego rękę. Oczywiście im większa próbka osób, tym rezultat bliższy rzeczywistemu gustowi forum, ale nawet kilka osób potrafi być w pewnym stopniu reprezentatywne. Gdy coś kilku osobom na raz się spodoba, to o czymś to już świadczy i daje pewien przesiew. Opinia jednostki wciąż pozostanie natomiast opinią jednostki, a ta może być czasami dość... nietypowa ;) i niezadowalająca dla reszty.

aro1124 pisze:Dodatkowo część piosenek zyskuje/traci na żywo, więc nie wiem, czy byłoby to do końca uczciwsze.

Oczywiście czasem występ na żywo potrafi zmienić ogólne nastawienie do piosenki, ale jednak wystawiane i oceniane w SC są wciąż wersje studyjne.

aro1124 pisze:Ewentualnie pójść na pewnego rodzaju kompromis i kraje, w których eksperci nie przysłaliby swoich wyborów na czas, w Second Chance byłyby reprezentowane przez piosenki, które wygrały/zajęły drugie miejsce w rankingach :)

Też o tym myślałem. :) To akurat sprawa, która moim zdaniem niezależnie od rozwoju tej dyskusji powinna zostać wprowadzona, bo w tej kwestii nikt na tym nie traci i wysłanie grupowego wyboru na pewno jest uczciwsze niż wybór przez organizatora, a lepsze od wprowadzania losowej piosenki z drugiego miejsca w preselekcjach.

Awatar użytkownika
igi1202
Mr. Lordi
Mr. Lordi

Postautor: igi1202 » 2018-02-26, 19:44

Całkiem podoba mi się pomysł Fenistila. Zrobiłem rankingi większości preselekcji, toteż nie przeszkadzałby mi proponowany system, ale faktycznie by mógł być problemem dla niektórych. Może tak jak wspomniał aro, wybieramy jak zawsze, a jak ktoś się nie wyrobi, to bierzemy zwycięzcę rankingu preselekcyjnego? To chyba byłby najlepszy wybór. Niezależnie jak będzie - tak czy siak przymierzam się do udziału w Second Chance, jestem ciekaw na czym stanie, a ankieta nie byłaby w sumie złym pomysłem. ;)

PS. 1000 post. :serce:
Obrazek

Awatar użytkownika
mercator
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: mercator » 2018-02-26, 19:45

A ja proponuje trochę inne rozwiązanie. Po co kopiować konkurs OGAE Second Chance? Może zrobimy głosowanie spośród zwycięzców rankingów, nie ważne czy zwycięzca rankingu faktycznie weźmie udział w esc czy też nie??

Awatar użytkownika
LiverFan4
That's my number ONE!
That's my number ONE!
Kontaktowanie:

Postautor: LiverFan4 » 2018-02-26, 20:09

mercator pisze:A ja proponuje trochę inne rozwiązanie. Po co kopiować konkurs OGAE Second Chance? Może zrobimy głosowanie spośród zwycięzców rankingów, nie ważne czy zwycięzca rankingu faktycznie weźmie udział w esc czy też nie??

Nie liczyłem dokładnie, ale pobieżnie przejrzałem zwycięzców rankingów i około połowa z nich to piosenki, które zdobyły bilet do Lizbony. One będą brały udział w Lenie, Grze Eliminacyjnej, Lidze Eurowizyjnej. Utwory preselekcyjne nie mogą uczestniczyć w KPESC, więc Second Chance to jedyne miejsce dla nich i chociażby dlatego taki format jest potrzebny.
Zwycięzcy 2010. 1. :austria: 2014 2. :denmark: 2013 3. :israel: 2018 4. :azerbaijan: 2011 5. :portugal: 2017 6. :sweden: 2015 7. :sweden: 2012 8. :ukraine: 2016 9. :germany: 2010

Awatar użytkownika
aro1124
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: aro1124 » 2018-03-03, 01:07

W temacie pojawiła się wspomniana ankieta. Wszystkich chętnych proszę o oddanie głosu do 10.03. do godziny 18.00. Po tym czasie opcja, która uzyska większe poparcie będzie wdrożona w życie przy najbliższej edycji Second Chance 2018.

Awatar użytkownika
Dawidwg
Mr. Lordi
Mr. Lordi

Postautor: Dawidwg » 2018-03-06, 09:00

Jeśli wygra stara opcja to można dodać, że jeśli osoba nie wyśle piosenek na czas to są brane z rankingów (tak jak wcześniej już to było proponowane).
Obrazek

Awatar użytkownika
czerwony98
That's my number ONE!
That's my number ONE!

Postautor: czerwony98 » 2018-03-06, 12:24

Sam brać udziału nie zamierzam, ale zmianę uważam za dość dobry pomysł i sensowny sposób wykorzystania rankingów. Jednakże problem jest innego rodzaju, że osoby chcące się pobawić w SC no już praktycznie mają nikłą szansę na to, bo rankingów nie robiły. Pomysł dobry, moim zdaniem do wdrożenia, ale dopiero za rok.
Obrazek
Trwa LENA 2018 (kliknij w obrazek!), pozdrawiam :*

Awatar użytkownika
aro1124
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: aro1124 » 2018-03-09, 19:56

Stosunkiem głosów 13:8 wygrała opcja ze starymi zasadami rozgrywania Second Chance Contest 2018. Jednak, zgodnie z zapowiedziami, rankingi zostaną wykorzystane w przypadku braku dostarczenia przez danego eksperta piosenek na czas. Sama zabawa, dzięki litewskiemu nadawcy, ruszy wyjątkowo w poniedziałek :)

Awatar użytkownika
Daniell
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: Daniell » 2018-03-10, 09:46

A może by zrobić w niedzielę, a ten kto miałby Litwę dosłałby piosenkę później ? Ciężko może być się dopchać tak w dzień roboczy :roll:

Awatar użytkownika
vestmann
Zloty fan Eurowizji
Zloty fan Eurowizji

Postautor: vestmann » 2018-03-11, 10:07

Daniell pisze:A może by zrobić w niedzielę, a ten kto miałby Litwę dosłałby piosenkę później ? Ciężko może być się dopchać tak w dzień roboczy :roll:

Zdecydowanie poprieram :) zapisy w niedzielę byłyby bardziej sprawiedliwe. Nie każdy w tygodniu ma czas na sprawdzanie forum żeby mieć możliwość się zapisać

Awatar użytkownika
Daniell
Maniak eurowizyjny
Maniak eurowizyjny

Postautor: Daniell » 2018-03-11, 10:58

vestmann pisze:
Daniell pisze:A może by zrobić w niedzielę, a ten kto miałby Litwę dosłałby piosenkę później ? Ciężko może być się dopchać tak w dzień roboczy :roll:

Zdecydowanie poprieram :) zapisy w niedzielę byłyby bardziej sprawiedliwe. Nie każdy w tygodniu ma czas na sprawdzanie forum żeby mieć możliwość się zapisać

Aro poinformował już na sb, że zapisy będą w poniedziałek wieczorem.

Wróć do „Głosowania Eurowizyjne”